Kalendarz Wielokulturowy 2014
z opisem świąt, zwyczajów i obrzędów wg tekstów Oskara Kolberga
Kalendarz Wielokulturowy 2018
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nadszedł czas pożegnania Galicji – Galicji, której różne odsłony przewijały się na kartach Kalendarza przez jego kolejne edycje. Tegoroczna wędrówka wiedzie czytelnika przez ogień wojennej zawieruchy. Pożogę, z której rodzi się upragniona wolność – upadają potęgi zaborców, a w konsekwencji powstaje Polska zjednoczona, Polska niepodległa!
Kalendarz Wielokulturowy 2017
Kalendarz Wielokulturowy 2017 dedykujemy popularnym uzdrowiskom położonym w województwach południowych II Rzeczypospolitej. Na kolejnych kartach staraliśmy się przedstawić zdrojowiska, stacje klimatyczne, letniska oraz zimowiska, konkurujące w okresie dwudziestolecia międzywojennego z najlepszymi zagranicznymi ośrodkami – tak pod względem leczniczych wartości źródeł mineralnych, jak i klimatu
Kalendarz Wielokulturowy 2016
Piąty już Kalendarz dedykujemy narodom i grupom etnicznym, zamieszkującym Królestwo Galicji i Lodomerii. Prócz charakterystyki pojmowanych ogólnie Polaków, Rusinów i Żydów, nie mogliśmy pominąć pomniejszych grup, wpływających na wielokulturowe bogactwo Galicji: Karaitów, Pogórzan, Chrobatów, Mazurów, Głuchoniemców, Łemków, Bojków, Hucułów czy Podolan. Skupiliśmy się na ich muzyce, języku, literaturze, strojach czy obrzędach.
Kalendarz Wielokulturowy 2015
W czwartej edycji Kalendarza zawarte zostały historyczne opisy głównych ośrodków miejskich Królestwa Galicji i Lodomerii – austriackiej prowincji (1772–1918), składającej się z ziem odebranych Polsce w wyniku rozbiorów.
Zamieszczone ilustracje obejmują okres od końca XIX w. do III dekady wieku XX. Teksty opracowano, m.in. na podstawie „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” – wyd. z lat 1880–1902, autorstwa F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego i W. Wlewskiego.
Kalendarz Wielokulturowy 2014
Publikacja na 2014 rok, tradycyjnie już zawiera 3 kalendaria – gregoriańskie, juliańskie oraz żydowskie, kalendarz zodiakalny, oznaczenia właściwe dla danego obrządku lub religii oraz fotografie pochodzące, tym razem ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Opisy świąt oraz uroczystości celebrowanych przez Polaków i Rusinów pochodzą z wielotomowego dzieła Oskara Kolberga – „Lud. Jego zwyczaje [...]” – żyjącego w latach 1814-1890 wybitnego polskiego etnografa, pamięci którego poświęcono 2014 r.
Kalendarz Wielokulturowy 2013
Publikacja na 2013 rok, inspirowana przedwojennymi kalendarzami galicyjskimi, tradycyjnie bazuje na szacunku dla różnorodności kulturowej, a co się z tym wiąże – religijnej. Kalendarz zawiera 3 kalendaria – gregoriańskie, juliańskie oraz żydowskie, kalendarz zodiakalny i rocznic historycznych, a także fotografie ilustrujące obchody najważniejszych świąt i uroczystości religijnych przez wiernych poszczególnych obrządków i religii, pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Kalendarz Wielokulturowy 2012
Kalendarz Wielokulturowy na rok 2012 jest efektem projektu „Historia Obrazem Pisana. Losy Jarosławskich Żydów”. Niewielu ludzi wie, a jeszcze mniej pamięta, że przed wybuchem II wojny światowej Ziemia Jarosławska tętniła życiem wielu narodów, a jej mieszkańcy nie byli automatycznie utożsamiani z Polakami – tak jak ma to miejsce dziś. Obok siebie, w zrozumieniu, a często także w przyjaźni, współistnieli Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi. Każdy miał swoją świątynię, swoje obyczaje, święta. Każdemu należał się taki sam szacunek. Niniejszy kalendarz jest symbolem minionej epoki, świadectwem jej wielokulturowości.
z opisem świąt, zwyczajów i obrzędów wg tekstów Oskara Kolberga